Menu
In August, 5 students from Kirkleatham Hall School represented the North of England at the Special Olympics National Games. They performed brilliantly in their respective sports and came away with a haul of medals, Mica (3 bronze), Cian and Stuart (silver for 1st team), Ben and Luke (gold for 2nd team). All the students were a credit to our school and we are very proud of their achievements.
  • Translate
  • Search
Home Page

Kirkleatham Hall School

"Unlocking Potential"

Meet the Staff

Staff at Kirkleatham Hall School are qualified professionals who are committed to the mission of the school which is led by the individual needs of each child. They do this by providing a personalised approach to learning for pupils, all of whom are constantly challenged and encouraged to achieve their best. We believe in “UNLOCKING POTENTIAL”

 

Head Teacher :      Karen Robson
Deputy Head Teachers:  Paul Gribbon, Paul Mclean

 

Teachers :  

 

Tracey Appleby

Hayley Aspery

Carole Bateman

Chris Bielby

Marianne Chaplin

George Dunning

Gemma Fisher (maternity cover for) Rebecca Drabozcy

Chris Homer

Heather James

Phil Masterson (Phase Leader KS 3/4)

Vicky McDermott (Phase Leader KS5)

John Myers (Data and Assessment)

Helen Newton (Phase Leader KS 2)

Sarah Passman (Phase Leader EYFS / KS 1)

Nicola Poulter

Simon Shepherd

Stephanie Welford

Abbie Wilson

Jo Wilson

Debbie Zipfell (Nursery Lead)


 

Teaching Assistants

 

Gemma Anderson, Keith Bateman, Rebecca Bezance, Angela Brooks, Nicola Bennison-Brown, Liz Beevers, Esley Boase, Lauren Bottrill, Wendy Bulman, Joanne Burns, Janet Cahill, Kelly Cairns, Karen Carne, Karen Coston, Sharon Davies, Chris Doyle, Valerie Edwards, Angela Elsdon, Tracey Featherstone, Bev Freary, Jessica Galloway, Dawn Goodall,  Sam Hartley, Laura Heggarty, Tracey Hodgson, Alison Johnson, Pam Kirby, Cherisse Lee, Jenny Little, Angela Longdon, Jonathan Malpass, Khal Maroof, Victoria McKendrick, Nathan Moody, Phil Morris, Debbie Moore, Debbie Nixon, Joanna Pardoe, Gemma Parkes, Nichola Poulter, Bev Rickards, Emma Robinson, Lee Rudd, Zoe Rymer, Sharon Short, Leanne Simpson, Laurie Smith, Andrew Speke, Zoe Spencer, Gemma Stevenson, Steph Stonehouse, Angela Tate, Clare Thomas, Stephanie Tose, Catherine Trainor, Debie Underwood, Vicky Walton, Denise Witham, and last but not least Charlotte Whitwell.

 

Admin Team:

 

School Business Manager: Steven Harrison
Administrators:    Janet White, Michelle Hartley
Finance Officer: Lindsey Watson
Reception:       Claire Hunter

 

Pupil and Family Welfare Leader:                   Lucy Chapman

 

Site Manager:      Colin Green supported by Mick Moody and Phil Eeles
Catering Team:     Barbara Sanderson supported by Janet Carne and Katie Hobson
Senior Lunchtime Supervisor: Rachel Crisp

 

Lunchtime Supervisors : Shirley Arbon, Bev Bringloe, Tracey Bryson, Sheila Collins, Sarah Farnell, Joan Gibbon, Rebecca Green, Karen Henderson, Suzanne Jefferson, Carol Johnson, Claire Joyce, Sue Marshall, Michelle McClelland, Joy Middleton, Bev Moran, Angela Mudd, Lisa Pearson, Jane Rutherford, Karen Sharp, Julia Smith, Lisa Stockell, Dawn Stringer, Leanne Stubbs, Maria Tighe.

 

Top